logo-mini

اشتراک گداری

پرزانته معماری مرز بین واقعیت و دروغ

 

در سال های اخیر با پیشرفت نرم افزارهای معماری پرزانته معماری اهمیت دو چندانی پیدا کرده است . اما رویکرد پرزانته های معماری متفاوت  است و اهمیت به چند نکته الزامی است. در محیط آکادمیک معماری این نکته به دانشجویان معماری آموخته می شود که یک کار متوسط با پرزانته قوی بهتر از یک کار قوی با پرزانته متوسط است و این یعنی نهادینه کردن دروغ در معماری چرا که رویکرد پرزانته دروغ نبوده بلکه تلاشی است هدفمند در جهت بیان مفاهیم به کار رفته در طراحی و شفاف سازی روش طراحی برای مخاطب معماری ، این تصور غلط است که با پرزانته می توان کم و کاستی های طرح را پوشش داد . چرا که معماری  هیجگاه دروغ نمی گوید و به محض ساخت بنا فاصله ی بین دنیای حقیقی و مجازی احساس می شود. در حقیقت نگاه معماری به پرزانته باید به صورت یک مکمل معماری باشد که در چهارچوب اصول گرافیک معماری به بیان بهتر مفاهیم کمک می کند ، در سال های اخیر سبک ها و روش های گوناگونی در پرزانته معماری ظهور پیدا کرده است که در ادامه به طور خلاصه به آنها خواهیم پرداخت.

روش اول نگاهی بر اساس حقیقت: در این روش پرزانته تلاش می شود تا کلیه جزییات به نحوی پرداخت شود تا فاصله ی دنیای حقیقی و مجازی کم و مخاطب معماری ذهنیتی نردیک به حقیقت نسبت به اثر طراحی شده داشته باشد . این روش معمولا در بازار کار حرفه ای و دفاتر معماری مورد استفاده معماران قرار می گیرد در این روش کلیه اقدامات ارائه بر اساس حقیقت و شبیه سازی محیط واقعی صورت می گیرد.

روش دوم نگاهی جامع و کلی به پرزانته : در این روش سعی در ایجاد ذهنیت کلی در ذهن مخاطب معماری می شود و از پرداخت به جزییات خودداری می شود . این روش که ضعیف ترین نحوه ی ارائه در معماری است معمولا به جند دلیل مورد استفاده قرار می گیرد که عبارت هستند از : سرعت بالا، هزینه کمتر، عدم نیاز به دانش تخصصی نرم افزاری و مقیاس بزرگ پروژه ها در این روش می توان با پست پروداکشن فضای طراحی را به حقیقت نزدیک تر کرد.

روش سوم نگاه سورئال و پرداخت های شاعرانه:این نگاه به جهت ایجاد ذهنیت و زمینه ای شاعرانه در مخاطب معماری ایجاد می شود و معمار می کوشد تا فضایی فراتر از حقیقت را بر بستری متفاوت تر از تجربه ی فضای واقعی خلق کند. این روش به جهت ایجاد نگاهی از جنس آینده به کار می رود و معمولا در محیط های آکادمیک پیشتاز، پروژه های آینده، دفاتر آوانگارد معماری و مسابقات معماری مورد استفاده قرار می گیرد در این روش خیال معمار رها از قید و بندها پرواز می کند و تجربه هایی فراتر از حقیقت را برای مخاطب معماری رقم می زند این روش را می توان بهترین روش جهت طراحی پورتفولیوهای معماری دانست چرا که خلاقیت و توانایی صاحب اثر را به تصویر می کشد که هدف اصلی طراحی پورتفولیوهای معماری است.

مجموعه ی پورتفولیوباکس هم در طراحی های پورتفولیو و پرزانته از تمامی روش ها متناسب با موقعیت پروژه و هدف مورد نظر با دانش روز استفاده و بهترین خود را  به نمایش گذاشته است.


نظر بدهید